Acta diurna
Aktuality
Sessiones
Proposita nostra
Moderatores
Moderatores honoris causa
Symbolae
Textus
Lingua Latina per se illustrata
Učebnice latiny
Studium v zahraničí
Semináře a kongresy
Živá latina na internetu
Nexus/Odkazy
Esne oblitus verbi arcani?

 

                ---------------------               
           Circulus Latinus Pragenus
                     commendat:

                     Academiam
            c. n. VIVARIVM NOVUM

               

                             et

               Gregem histrionum
                     c. n. LVPA  

             

                ---------------------

                         CLP in:

             


Scribas ad nos
Kam (nejen) v létě za antikou v České republice... / Antiquitatis opera apud Bohemos exposita
Georgius A. Laminarius   

Za antickými památkami se obvykle vypravujeme do zahraničí - do Řecka, Itálie, Turecka, Španělska a jiných zemí. K nám římská vojska sice došla, ale dlouho se nezdržela. Přesto i u nás existují stálé expozice antického umění, které stojí za to vidět a o to více si pak užít i setkání tváří v tvář s významnými originály v cizině:

 NG Praha

1) "Umění starého světa" v paláci Kinských v Praze na Staroměstském náměstí. Stálá expozice, otevřená 4. února 2011, s rozsáhlým souborem uměleckých děl ze sbírek Národní galerie v Praze, Národního muzea a Karlovy univerzity v Praze přibližuje sedm tisíc let vývoje umění a zahrnuje na tisíc památek kultur starého světa - Asie, Evropy a severní Afriky, a to včetně starověkého Rgypta, Řecka, Etrurie a Říma. Další informace - zde.

Muzeum města Ústí nad Labem 

2) "Antický sen" v Muzeu města Ústí nad Labem obsahuje kvalitní odlitky děl známých i neznámých sochařů ze sbírky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Za originály těchto děl byste jinak museli cestovat do mnoha světových muzeí. Expozice zpřístupněná 1. července 2011 se však nevěnuje pouze antickému sochařství, ale přibližuje též antický svět jako takový – umění, architekturu, kulturu a obyčejný život. Další informace - zde .

Galerie Hostinné 

3) Galerie antického umění v Hostinném v Podkrkonoší již od roku 1969 zpřístupňuje široké veřejnosti soubor kvalitních odlitků vynikajících děl řeckého a římského sochařství ze sbírek Univerzity Karlovy v Praze. Světovými unikáty sbírky jsou zejména rekonstruované sochy a sousoší ztracených nebo zničených originálů, které jsou k vidění pouze v Hostinném. Originály naprosté většiny soch jsou také vystaveny ve významných světových muzeích. Další informace - zde

 LATINE: Opera antiquitus summ arte confecta non modo intra imperii Romani fines inveniuntur, sed etiam  extra limitem Romanum velut Pragae in pinacotheca nationali (vide plura), quae Pragae sedem habet. Exemplaria vero operum, quae maximi momenti semper fuerunt, in pinacotheca sub montibus Giganteis (vide plura) necnon in museu urbis Ostiae sive Usk (vel Ústí) in Bohemia inveniuntur

 
< Antecedens   Proximum >